Kategorite

Me te lexuarat

Month: October 2019

Kanceri i zorrës së trashë, sëmundja që vretOnkologji

Kanceri i zorrës së trashë, sëmundja që vret

Një prej problemeve më të rënda me të cilat përballet aparati tretës në organizmin e njeriut, është kanceri i zorrës
Ibuprofeni, përdorimi dhe efektet anësoreTë njohim ilaçet/suplementet

Ibuprofeni, përdorimi dhe efektet anësore

Ibuprofeni është një përbërës aktiv që i përket familjes së ilaçeve antinflamatore jo steroide, Ai ka veti: Lehtëson dhimbjet Antinflamatore
Çfarë duhet të dimë për grupet e gjakutHematologji

Çfarë duhet të dimë për grupet e gjakut

Ndarja e popullsisë në grupe gjaku është një klasifikim i përdorur botërisht dhe me shumë rëndësi në fushën e mjekësisë;
Si të kuptojmë çrregullimet gjuhësore të fëmijës? Dr.  Gentiana Sinaj jep këshillat e duhura për prindëritIntervista

Si të kuptojmë çrregullimet gjuhësore të fëmijës? Dr. Gentiana Sinaj jep këshillat e duhura për prindërit

Çrregullimet gjuhësore të fëmijëve përfshijnë një gamë të gjerë problematikash gjuhësore, si defektet e shqiptimit apo fonemat, defektet e artikulimit
“Holluesit e gjakut”, antiagreguesit dhe antikoagulantëtHematologji

“Holluesit e gjakut”, antiagreguesit dhe antikoagulantët

“Holluesit e Gjakut” në praktikën tonë mjekësore Duke u nisur nga një rast i praktikës tonë klinike. Pacienti përdorte Aspirinë
Kontrolli gjinekologjik, parandalimi më i mirë se kurimiGjinekologji/ Andrologji

Kontrolli gjinekologjik, parandalimi më i mirë se kurimi

Kontrolli gjinekologjik është diçka për të cilin secila femër duhet që të kujdeset dhe ta konsiderojë atë si një obligim.
Tiroiditi Hashimoto, sëmundja imunologjike e trashëguarEndokrinologji

Tiroiditi Hashimoto, sëmundja imunologjike e trashëguar

Tiroiditi Hashimoto është një sëmundje autoimune në të cilën sistemi ynë imun i trupit në mënyrë jo të përshtatshme prek
Tapa e dyllit të veshit, çfarë ështe dhe si kurohetORL

Tapa e dyllit të veshit, çfarë ështe dhe si kurohet

Tapa e dyllit të veshit është mbledhja e sekrecionit të dyllit në brendësi të kanalit të jashtëm të dëgjimit. Në
Sezoni i virozave, pse duhet vaksina kundër gripitAlergjite

Sezoni i virozave, pse duhet vaksina kundër gripit

Stina e dimrit vjen bashkë me virozat e stinës dhe gjendjet gripale, të cilat prekin miliona njerëz në botë, dhe
Analizat e gjakut për tiroiden, pse janë të nevojshme dhe çfarë tregojnëLaborator dhe Radiologji

Analizat e gjakut për tiroiden, pse janë të nevojshme dhe çfarë tregojnë

Tiroidja është gjendje në formën e fluturës, e gjatë rreth 5 cm e me një peshë prej 85 gram. Ndodhet