Kategorite

Me te lexuarat

Për nënën dhe fëmijën

  • Lexo me shume. Loader..

ALERGJITË

Si të dallojmë alergjinë nga COVID-19?Alergjite

Si të dallojmë alergjinë nga COVID-19?

Si të dallojmë alergjinë nga COVID-19? Së pari, kutjdo që dyshon se mund të jetë prekur nga COVID1-9 këshillohet të…
Alergjitë, nis beteja e pranverës. Çfarë duhet të dimë dhe këshillat e mjekëveAlergjite

Alergjitë, nis beteja e pranverës. Çfarë duhet të dimë dhe këshillat e mjekëve

Stina e pranverës është e mbushur me çrregullime alergjike që shprehen kryesisht me shenja të rrugëve të sipërme të frymëmarrjes.…
Astma infantile, shkaqet dhe diagnozaAlergjite

Astma infantile, shkaqet dhe diagnoza

Astma infantile është një patologji e shpeshtë dhe kronike tek fëmijët. Sipas statistikave, ajo prek 5-15% të popullsisë infantile, me…
Çfarë zbulojnë testet për alergjitë ushqimore, nga ndryshon nga intolerancaAlergjite

Çfarë zbulojnë testet për alergjitë ushqimore, nga ndryshon nga intoleranca

Një alergji ushqimore është kuadri klinik që vjen nga një reagim i gabuar i sistemit imunitar drejt një apo më…
Riniti alergjik/ Shkaqet, simptomat, rreziqet dhe trajtimiAlergjite

Riniti alergjik/ Shkaqet, simptomat, rreziqet dhe trajtimi

Riniti alergjik është një inflamacion i mukozëes së hundës që ndodh kur sistemi imunitar reagon në mënyrë të tepruar ndaj…

Të fundit

Loader..
Regjimi ushqimor për hipertiroiden, çfarë duhet të konsumoni?Regjim ushqimor

Regjimi ushqimor për hipertiroiden, çfarë duhet të konsumoni?

Në diagnostikimin e hipertioridizmit është e nevojshme të bëjmë ndryshime në regjimin tonë ushqimor. Tiroidja është gjëndra e gjatë rreth…
Të njohim ilaçet/ OKI përdoret gjerësisht, por çfarë duhet të dimë për tëTë njohim ilaçet/suplementet

Të njohim ilaçet/ OKI përdoret gjerësisht, por çfarë duhet të dimë për të

Oki në fakt është emri tregtar i një ilaçi antiinflamator, një ilaç që përdoret sidomos në formën e bustinave duke…
Qelbëzimi i fshikëzës së tëmthit/ Shkaqet, simptomat dhe trajtimiGastroeneterologji

Qelbëzimi i fshikëzës së tëmthit/ Shkaqet, simptomat dhe trajtimi

Qelbëzimi (Empyema) i fshikëzës së tëmthit është një infeksion i rëndë i karakterizuar nga prania e materialit purulent (qelb) në…
Botulizmi, forma më e rëndë e helmimit me ushqim. Çfarë e shkakton dhe si ta shmangimSëmundje infektive

Botulizmi, forma më e rëndë e helmimit me ushqim. Çfarë e shkakton dhe si ta shmangim

A mund të njihni një ushqim që mund të shkaktojë botulizëm, siç e njohim të gjithë helmimin nga ushqimi. I…
Shiriti i zorrëve, çfarë duhet të dimë për këtë infeksionSëmundje infektive

Shiriti i zorrëve, çfarë duhet të dimë për këtë infeksion

Infeksioni nga shiriti i zorrëve është problem i shpeshtë tek personat që konsumojnë mish të pjekur viçi apo derri. Sipas…
Përse duhet të jemi esëll për analizën e gjakut?Laborator dhe Radiologji

Përse duhet të jemi esëll për analizën e gjakut?

Analiza e gjakut është mes analizave mjekësore më të zakonshme të cilat japin mjaft informacion mbi gjendjen shëndetësore të një…
  • Load More.. Loader..