Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Intervista

dhimbja cervikogjene

DHIMBJA CERVIKOGJENE/ Dhimbja e kokës me origjinë nga qafa

Fizioterapisti Fitim Sinani sjell në këtë intervistë të dhëna interesante lidhur me dhimbjen cervikogjene, apo e thënë ndryshe dhimbje e kokës me origjinë nga qafa. Ai sqaron se çfarë ëshë kjo dhimbje, kush preket më shumë dhe si trajtohet.   Cfarë është dhimbja e kokës me origjinë nga qafa? -Na ka ndodhur të gjithëve të vuajmë nga dhimbjet e…

Read more

Këshillat e dr. Blenard Nonaj për shtatzëninë në kohën e pandemisë

Situata e rëndë e Covid-19 ngre probleme dhe shqetësime për shëndetin e qytetarëve në përgjithësi, por në veçanti kujdesi kërkohet tek nënat shtatëzana dhe ato me bebe të porsalindura. Fakti që edhe shkenctarët deklarojnë se njerzimi duhet të mësohet të bashkëjetojë me virusin dhe të ruhet prej tij, kërkon që mjekët dhe ekspertët e fushave…

Read more

afrim yzeiraj

INTERVISTA/ Mjeku infeksionist, Afrim Yzeiraj: Kujdesi nga virozat e stinës

Intervistë me Dr. Afrim Yzeiraj për virozat e stinës, simptomat dhe trajtimi i tyre Me ndryshimin e temperaturave dhe stina e virozave shoqëruese sapo ka filluar. Si paraqitet në këto ditë situata, a kanë filluar rastet e gripit sezonal? Unë mendoj se jemi pikërisht në fillimin e infeksioneve virale stinore. Ato paraqiten kryesisht me infeksione të traktit…

Read more

vape femije

Pediatrja Zerina Sheme: Si të kujdesemi për fëmijët në të nxehtin e verës

Stina e nxehtë e verës ka problemet e saj për shëndetin për një sërë kategorish shoqërore, e krahas të moshuarve janë dhe fëmijët mjaft të prekur. Se si duhet të veprojmë dhe të kujdesemi për fëmijët e vegjël, dhe kujdesi që duhet të tregojnë adoleshentët na tregon doktoresha pediatre Zerina Sheme. Doktoresha Shqipëria përfshihet prej disa…

Read more

zerina sheme

Shqetësimi i post-karantinës mbipesha e fëmijëve, pediatrja Zerina Sheme jep këshillat për prindërit

Pothuajse dy muaj në izolim fëmijët janë një kategori që e përjetuan më ndryshe karantinën. Larg njëri-tjetrit dhe shkollës, mësim online dhe një mënyrë e re jetese, qëndrimi në shtëpi 24 orë në 24 dhe ngrënia pa kontroll treguan se shumë vogëlushë kanë fituar mjaft peshë gjatë atyre ditëve. Por çfarë duhet të dimë për…

Read more

Irena danjolli

Psikologji/ Masat u lehtësuan, këshillat e ekspertëve për ankthin për jetën pas izolimit

Tashmë me lehtësimin e masave kufizuese për shkak të pandemisë së koronavirusit, ekspertë të shëndetit mendor në botë japin alarmin për ankthin pas izolimit. Frika për të dalë nga shtëpia dhe mund të infektohesh, frika për humbjen e vendit të punës dhe për ekonominë kanë shtuar shqetësimin tek njerëzit edhe pse këto masa janë lehtësuar. Irena…

Read more

Blendi toska

Rapid Test për COVID-19, Dr. Blendi Toska: Ky testim do të ndihmonte në depistimin dhe gjurmimin në kohë më të shpejtë

Në këto ditë janë kthyer në heronjtë e të gjithëve ne, e sidomos të pacientëve që ata kurojnë. Flasim për mjekët dhe infermierët që janë në frontin e parë të luftës ndaj koronavirusit. Tashmë prej kohësh po flitet për testet serologjike që aktualisht në Shqipëri po bëhen tek mjekët e Infektivit. Mjeku i përgjithshëm Blendi…

Read more

Intervista/ Dr. Besfort Ferhati: Çfarë duhet të dimë për ngrirjen e embrioneve

Ngrirja e embrioneve është një proces gjatë Fertilizimit in Vitro që bëhet në temperaturë shumë të ulët. Ajo është një alternativë për të pasur më shumë shanse për shtatzëni pas një cikli të vetëm të IVF. Për më shumë rreth saj flet embriologu dr. Besfort Ferhati në një intervistë për memjekun.com Çfarë është krioprezervimi i embrioneve? Me…

Read more

hernia diskale

Intervista/ Dr. Fatjon Hajdari: Trajtimi fizioterapeutik për hernien diskale

Hernia diskale është një sëmundje ku disqet e vertebrave të shtyllës kurrizore shtypen me njëra-tjetrën. Si pjesë e programit të rehabilitimit për të, krahas trajtimit me ilaçe mund t’i drejtoheni fizioterapisë, profesionisti që përdor metoda fizike për lehtësimin e dhimbjeve. Ai e ndihmon pacientin duke e mbajtur aktiv, pa rrezikun e ushtrimeve të gabuara që…

Read more

dislalia

Dislalia / Defekt i shqiptimit, ja çfarë duhet të dini

Dislalitë janë çrregullime të shqipimit të fonemave, shkaku i të cilës i atribuohet alterimeve funxionale ose organike në nivelin e apartit fonator (buzë, gjuhë, dhëmbë) . Në një intervistë për memjekun.com logopedi Erges Eskiu flet mbi shkaqet, simptomat dhe trajtimin e dislalisë. Ka fëmijë që në moshën 3 vjeç flasin në mënyrë korrekte dhe të tjerë që…

Read more