Kategorite

Me te lexuarat

Year: 2019

Reanimacioni kardiopolmonar (CPR) dhe arresti kardiakLaborator dhe Radiologji

Reanimacioni kardiopolmonar (CPR) dhe arresti kardiak

Mijëra raste te sulmeve në zemër ndodhin çdo vit, por një aplikim i reanimacionit kardiopolmonar (CPR) është në gjendje të
Simptomat e diabetit, zbuloni nëse jeni diabetikEndokrinologji

Simptomat e diabetit, zbuloni nëse jeni diabetik

Insulina është një hormon që prodhohet nga pankreasi dhe që luan një rol të rëndësishëm në organizëm, duke ruajtur vlerat
Astma infantile, shkaqet dhe diagnozaAlergjite

Astma infantile, shkaqet dhe diagnoza

Astma infantile është një patologji e shpeshtë dhe kronike tek fëmijët. Sipas statistikave, ajo prek 5-15% të popullsisë infantile, me
Dispareunia, çfarë është dhe si trajtohetGjinekologji/ Andrologji

Dispareunia, çfarë është dhe si trajtohet

Percaktohet si dhimbje genitale persisitente apo e herepashersshme gjate ose pas marrdhenieve seksuale. Mund te ndodhin per shume arsye, nga
Si trajtohet një plagë e infektuarMirëqenie

Si trajtohet një plagë e infektuar

Mund t’i ndodhë kujto që një lezion të infektohet. Nëse nuk i kushtojmë vëmendje dhe nuk e pastrojmë në mënyrën
Çfarë zbulojnë testet për alergjitë ushqimore, nga ndryshon nga intolerancaAlergjite

Çfarë zbulojnë testet për alergjitë ushqimore, nga ndryshon nga intoleranca

Një alergji ushqimore është kuadri klinik që vjen nga një reagim i gabuar i sistemit imunitar drejt një apo më
Çfarë është cervikobrakialgjia/ Shkaqet, simptomat dhe trajtimiOrtopedi dhe Fizioterapi

Çfarë është cervikobrakialgjia/ Shkaqet, simptomat dhe trajtimi

Me termin “cervikobrakialgjia” kuptojmë dhimbjen që i korrespondon qafës, shpatullës dhe krahut që përfshin dhe nervin e brakialit të afërt,
Herpes në buzë apo ethet? Pse shfaqen dhe si kurohenDermatologji

Herpes në buzë apo ethet? Pse shfaqen dhe si kurohen

Herpesi në buzë (i njohur gjerësisht si ethet në buzë) është një sëmundje infektive që ndodh shpesh në buzë, mishrat
Çrregullimi opozitar-provokues (sjellja sfiduese) që haset tek fëmijët. Shenjat dhe trajtimiPsikologji

Çrregullimi opozitar-provokues (sjellja sfiduese) që haset tek fëmijët. Shenjat dhe trajtimi

Në Klasifikimin Statistikor Ndërkombëtar të Sëmundjeve dhe Problemeve të Lidhura me Shëndetin POD, apo çrregullimi opozitar-provokues cilësohet si çrregullim i
Pasojat klinike të deficitit të hekuritHematologji

Pasojat klinike të deficitit të hekurit

Një sasi hekuri humbet me feçe (epitelin gastro-intestinal) dhe makrofagët të cilët kapin hekurin. Humbet dhe me urinë 0.1 mg/ditë