Kategorite

Me te lexuarat

Month: October 2019

Kistet e vezores, çfarë janë dhe si kurohenGjinekologji/ Andrologji

Kistet e vezores, çfarë janë dhe si kurohen

Kistet janë qeskëza të mbushura me lëng brenda ose në sipërfaqe të vezores. Gruaja ka 2 vezore, secila prej tyre
Çfarë është purpura e thjeshtë (purpura simplex) dhe a ka mjekim?Hematologji

Çfarë është purpura e thjeshtë (purpura simplex) dhe a ka mjekim?

Termi purpura e thjeshte (purpura simplex) i referohet manifestimeve të lehta purpurike (hemoragjike) në lëkurë tek personat e shëndoshë, sidomos
Regjimi ushqimor DASH për tensionin e lartë të gjakutRegjim ushqimor

Regjimi ushqimor DASH për tensionin e lartë të gjakut

Zgjedhja e ushqimit ndikon në mundësinë e zhvillimit të tensionit të lartë, apo hipertensionit, diabetit të tipit 2 dhe dhe
Sëmundja e celiakisë apo intoleranca ndaj glutenit/ Simptomat, analizat dhe këshillaAlergjite

Sëmundja e celiakisë apo intoleranca ndaj glutenit/ Simptomat, analizat dhe këshilla

Celiakia është një sëmundje e aparatit tretës që dëmton zorrën dhe ndërhyn në përthithjen e ushqyesve në ushqim. Të prekurit
Anemia, një problem mjekësor i keqvlerësuar dhe keqmjekuarHematologji

Anemia, një problem mjekësor i keqvlerësuar dhe keqmjekuar

Çfarë është Anemia? Anemia është sëmundja më e shpeshtë hematologjike. Tradicionalisht, vlera klinike e anemisë është nënvlerësuar (nuk ka dhimbje,
Mjekimi i një plage të operacionit, si bëhet?Të njohim ilaçet/suplementet

Mjekimi i një plage të operacionit, si bëhet?

Duke folur për plagët e operacionit bëhet fjalë për prerjen e lëkurës me një instrument prerës që jep akses në
Shytat tek të rriturit dhe fëmijët, simptomat dhe vaksinaSëmundje infektive

Shytat tek të rriturit dhe fëmijët, simptomat dhe vaksina

Parotite, termi mjekësor shkencor për të ashtuquajturin shytat, është një sëmundje që shkaktohet nga një virus që shpërndahet përmes pështymës
Çfarë është miastenia gravis që e njohim si dobësimi muskulorOnkologji

Çfarë është miastenia gravis që e njohim si dobësimi muskulor

Miastenia gravis është një sëmundje autoimune e karakterizuar kryesisht nga një dobësim i fortë muskulor. Ajo është një patologji ku
Si të pastroni mëlçinë dhe të bini në peshëMirëqenie

Si të pastroni mëlçinë dhe të bini në peshë

Shumë pak njerëz e dinë rëndësinë e mëlçisë së shëndetshme për të qenë të shëndetshëm dhe për të rregulluar metabolizmin
Simptomat e dehidratimit tek fëmijëtNena dhe Femija

Simptomat e dehidratimit tek fëmijët

Fëmijët dehidratohen shumë shpejt, për këtë është e rëndësishme që ti vëzhgoni me kujdes. Dehidratimi do të thotë të humbasësh