Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Author page: MeMjekun

A mund të pihen bashkë paracetamoli dhe ibuprofeni?

Ibuprofeni dhe paracetamoli janë të dyja kundër dhimbjeve, dhe mund të merren në çdo farmaci. Megjithatë shpesh ka debate për kohën se sa shpesh njerëzit duhet ti pijnë ato dhe a mund ti marrin bashkë paracetamolin dhe ibuprofenin. Ibuprofeni hyn në grupin e ilaçeve antiinflamatore dhe josteroidale, dhe përdoret kur keni dhimbje mesatare apo të moderuara,…

Read more

Zbulimi i sëmundjeve, kur duhen kryer analizat e gjakut dhe ato të përgjithshmet

Cila është rëndësia e check-up-it dhe përse duhet bërë kontrolli i shëndetit? Të parandalosh është më e lehtë se të kurosh. E megjithatë prirja në përgjithësi është kryerja e analizave vetëm kur kemi probleme shëndetësore. Check-up do të thotë një kontroll mjekësor që duhet ta bëjnë të gjithë njerëzit minimumi 1 herë në vit, pa simptoma…

Read more

Këshilla të thjeshta për dhëmbë të bardhë e të shëndetshëm

Sëmundja kryesore që prek dhëmbët tanë është kariesi, i cili është një infeksion që shkaktohet nga mikrobet që gjenden në hapësirën e gojës. Bakteri kryesor përgjegjës për prishjen e dhëmbëve është Streptokoku Mutans. Sipas stomatologëve disa nga faktorët që ndikojnë në sëmundjet e dhëmbëve janë: mungesa e kujdesit, konsumimi i duhanit dhe ëmbëlsirave, kequshqyerja etj. Për…

Read more

Fizioterapia, sekreti i një jete të shëndetshme!

Fizioterapia ofron shërbime terapeutike në shumë specialitete duke përfshirë: • sistemin kardio-respirator • geriatri • rheumatologji • neurologji • pediatri • ortopedi- traumatologji • dëmtime sportive etj… Fizioterapia trajton çrregullimet kardio-pulmonare, përfshirë: • atakun kardiak • post-kirurgjinë e koronareve • sëmundjet kronike obstruktive të mushkërive • fibrozat pulmonare. Terapia manuale, që përdoret në këtë fushë bëhet për të ndihmuar në pastrimin e sekrecioneve të mushkërive. Geriatri (problemet e moshave…

Read more

Flet mjekja pediatre Anila Sevdari/ Çfarë është gastroenteriti dhe si të kujdesemi për fëmijën

Gastroenteriti është një nga diagnozat më të shpeshta të verës për shkak dhe të shumëllojshmërisë së ushqimeve që konsumohen dhe temperaturave të larta. Shoqërohet me të vjella dhe diarre, sidomos tek fëmijët. Por për të ditur më shumë për të çfarë është, nga se shkaktohet dhe çfarë duhet të ketë prindi kujdes. Dr. Anila Sevdari,…

Read more

Shëndeti mendor, simptomat për të cilat duhet të kërkoni ndihmë mjekësore

Ankthi dhe depresioni janë ndër çrregullimet më të shpeshta të shëndetit mendor që po shfaqen në rritje edhe në vendin tonë. Ndonëse nuk ka statistika të mirëfillta, bluzat e bardha ngrenë alarmin se shifrat e të prekurve nga këto çrregullime vijnë në rritje, teksa mbetet ende në nivele problematike diagnostikimi dhe trajtimi i tyre. Kjo pasi…

Read more