Kategorite

Me te lexuarat

Month: October 2019

Mpiksje të gjakut gjatë menstruacioneve? Këto janë shkaqetGjinekologji/ Andrologji

Mpiksje të gjakut gjatë menstruacioneve? Këto janë shkaqet

Prania e mpiksjes së gjakut gjatë menstruacioneve zakonisht është një fakt normal, por megjithatë është një aspekt që duhet mbajtur
Transfuzioni i gjakut, gjithçka që duhet të dimëLaborator dhe Radiologji

Transfuzioni i gjakut, gjithçka që duhet të dimë

Transfuzioni i gjakut është një nga shtyllat e mjekësisë aktuale. Ajo është një procedurë që shpëton një numër të madh
Çfarë duhet të hani dhe çfarë jo gjatë regjimit ushqimor FMDRegjim ushqimor

Çfarë duhet të hani dhe çfarë jo gjatë regjimit ushqimor FMD

Dieta FMD është krijuar nga doktor Valter Longo, drejtor i Longevity Insitute në Universitetin e Kalifornisë. Projekti i tij ishte
Çfarë është regjimi ushqimor FMD që vonon plakjen?Regjim ushqimor

Çfarë është regjimi ushqimor FMD që vonon plakjen?

A jeni pjesë e asaj kategorie personash që shmangin një vakt apo agjërojnë për të humbur disa kilogramë? Nëse përgjigja
Vështirësitë në gëlltitje, ja çfarë janëGastroeneterologji

Vështirësitë në gëlltitje, ja çfarë janë

Vështirësitë në gëlltitje janë të gjitha ato shqetësime që ndryshojnë kalimin e ushqimit nga goja në stomak. Në të vërtetë,
Kardioaspirina, çfarë është dhe për çfarë duhetSemundjet e zemres

Kardioaspirina, çfarë është dhe për çfarë duhet

Kardioaspirina është emri i zakonshëm i ilaçit që ka përbërës aktiv acidin acetilsalicilik, me një dozë prej 100 mg ose
Kanceri i pankreasit, 5 shenja që nuk duhet të neglizhohenOnkologji

Kanceri i pankreasit, 5 shenja që nuk duhet të neglizhohen

Si të diagnostikohet kanceri i pankreasit? Pankreasi është një gjëndër në formë dardhe që gjendet mes stomakut dhe shtyllës kurrizore.
Çfarë është angiografia, si funksionon dhe cilat janë rreziqetLaborator dhe Radiologji

Çfarë është angiografia, si funksionon dhe cilat janë rreziqet

Angiografia është një analizë radiologjike që të jep pamjet e arterieve, pra enëve që transportojnë gjaku nga zemra në inde,
Escherichia Coli në urinë, simptomat dhe kuratGastroeneterologji

Escherichia Coli në urinë, simptomat dhe kurat

Është mëse e zakonshme që analizë urine të dalin prezenca e baktereve dhe përgjegjësi i zakonshëm është E. Coli. Por
Pronacioni i bërrylit, shkaqet dhe trajtimiOrtopedi dhe Fizioterapi

Pronacioni i bërrylit, shkaqet dhe trajtimi

Ky është një kusht patologjik që ka emra të ndryshëm, njihet dhe si pronacion i dhimbshme e bërrylit, bllokim i