Kategorite

Me te lexuarat

Month: November 2019

Tërmeti/ Psikologja: Kujdes me fëmijët! Një stres i tillë emocional shkakton një seri efekteshMirëqenie

Tërmeti/ Psikologja: Kujdes me fëmijët! Një stres i tillë emocional shkakton një seri efektesh

Tërmeti prodhon te njerëzit një tronditje emocionale, duke shkaktuar zakonisht ankth, frikë dhe sulme paniku. Ankthi është përgjithësisht një emocion
Tërmetet nuk mund të parashikohen, por si mund të mbrohemi?Mirëqenie

Tërmetet nuk mund të parashikohen, por si mund të mbrohemi?

Shqipëria është një nga vendet me sizmicitetin më të lartë në Europë. Vendi ynë bën pjesë në Ballkan dhe dihet
Analiza e HCT, çfarë tregon dhe cilat janë vlerat normaleLaborator dhe Radiologji

Analiza e HCT, çfarë tregon dhe cilat janë vlerat normale

Analiza e Hematokritit (HCT) është një analizë gjaku që mat përqindjen e vëllimit të gjakut që zënë rruazat e kuqe.
Vitiligo që prek lëkurën, simptomat dhe terapiaDermatologji

Vitiligo që prek lëkurën, simptomat dhe terapia

Vitiligo është një shqetësim i pigmentimit i shkaktuar nga shkatërrimi i melanociteve (qelizat që prodhojnë pigmentin) e lëkurës. Ajo shkakton
Kolposkopia, çfarë është dhe pse duhetGjinekologji/ Andrologji

Kolposkopia, çfarë është dhe pse duhet

Colposcopy (kol-POS-kuh-pee) eshte nje procedure e egzaminimit te qafes se mitres, vagines dhe vulves, nepemjet nje intrumenti te quajtur Kolposkop.
Diuretikët, çfarë janë dhe për çfarë shërbejnëTë njohim ilaçet/suplementet

Diuretikët, çfarë janë dhe për çfarë shërbejnë

Diuretikët janë substanca që ndihmojnë në largimin e ujit dhe elektroliteve nga organizmi përmes urinës. Shumë njerëz i quajnë në
PSIKOLOGJI/ Për çfarë shërben LogoterapiaPsikologji

PSIKOLOGJI/ Për çfarë shërben Logoterapia

Ndoshta jeni duke jetuar një moment ku i keni të gjitha, por që ndjeni një zbrazëti në brendësinë tuaj. Të
A keni dëgjuar ndonjëherë për vaksinat antialergjike?Alergjite

A keni dëgjuar ndonjëherë për vaksinat antialergjike?

Vaksina antilalergjike ose ndryshe Imunoterapia Specifike është një trajtim shumë efektiv i përdorur nga alergologët kundër rrufës alergjike, sinusitit alergjik,
Hemostaza dhe testet më të zakonshme për kontrollimin e sajHematologji

Hemostaza dhe testet më të zakonshme për kontrollimin e saj

Hemostaza është një proçes kompleks, që normalisht aktivizohet menjëherë pas dëmtimit të murit të vazës (vazave) të gjakut dhe që
Astma gjatë shtatzënisëGjinekologji/ Andrologji

Astma gjatë shtatzënisë

Astma është sëmundje inflamatore e rrugëve ajrore e karakterizuar nga rritje e përgjigjes së pemës trakeobronkiale ndaj stimujve të shumtë.