Kategorite

Me te lexuarat

Month: March 2020

Të sëmurët me tumor dhe COVID-19, masat që duhet të marrinCOVID-19

Të sëmurët me tumor dhe COVID-19, masat që duhet të marrin

Ekziston një besim i gabuar se koronavirusi prek vetëm të moshuarit, por nuk është kështu. Kushdo që ka një sistem
Këshillat/ Si të shmangni infektimit gjatë blerjes së ushqimeveCOVID-19

Këshillat/ Si të shmangni infektimit gjatë blerjes së ushqimeve

Përhapja e COVID-19 ka prekur çdo aspekt të jetës sonë, në atë pikë sa po përballemi me probemin se si
Shëndeti mendor/ Si të dallojmë terapistin nga psikologu dhe psikiatriPsikologji

Shëndeti mendor/ Si të dallojmë terapistin nga psikologu dhe psikiatri

Një terapist, ose psikoterapist, është një profesionist i licencuar i shëndetit mendor i cili ndihmon klientët të përmirësojnë jetën e
Rotavirusi, shkaktari më i shpeshtë i diarresë tek fëmijët. Simptomat dhe trajtimiNena dhe Femija

Rotavirusi, shkaktari më i shpeshtë i diarresë tek fëmijët. Simptomat dhe trajtimi

Rotavirusi është shkaktari kryesor i diarresë virusale. Mbi 50% e diarreve shkaktohen nga rotaviruset. Prek më shumë fëmijët 0-1 vjeç,
Këshillat e specialistes/ 10 mënyra për të lehtësuar ankthin tuaj të koronavirusitCOVID-19

Këshillat e specialistes/ 10 mënyra për të lehtësuar ankthin tuaj të koronavirusit

Pandemia e Covid-19 ka infektuar më shumë se 500,000 njerëz në nivel global, duke tronditur tregjet financiare, duke zbritur ekonomitë
Ora ndryshon, si ndikon në organizëm dhe si ta përballoniMirëqenie

Ora ndryshon, si ndikon në organizëm dhe si ta përballoni

Kur akrepat e orës ndryshojnë me një orë trupi jonë e ndjen. Shqetësime të vogla si dhimbja ekokës, pagjumësia, ndryshimi
Astma tek fëmijët, çfarë duhet të dimë dhe si të veprojmëNena dhe Femija

Astma tek fëmijët, çfarë duhet të dimë dhe si të veprojmë

Ndër sëmundjet kronike të fëmijëve, vendin e parë e zë Astma. Fishkëllimat në frymëmarrje fillojnë të çfaqen nga mosha 2-3
Si të kuptojmë stenozën hipertrofike të pilorit tek fëmijët?Nena dhe Femija

Si të kuptojmë stenozën hipertrofike të pilorit tek fëmijët?

Është një anomali kongjenitale, është paaftësia e zbazjes së përmbajtjes në stomak, si rezultat i hipertrofisë dhe hiperplazisë në shtresën
Një nga masat e rrepta të Pandemisë, pse nuk duhet prekur fytyra me duarCOVID-19

Një nga masat e rrepta të Pandemisë, pse nuk duhet prekur fytyra me duar

Pse nuk duhet prekur fytyra gjatë pandemisë së koronavirusit? Gjithnjë e më shumë dhe kudo po flitet për masat për
Viruset dhe bakteret, ku qëndron ndryshimi mes tyre?Sëmundje infektive

Viruset dhe bakteret, ku qëndron ndryshimi mes tyre?

Viruset dhe bakteret janë mikroorganizma përgjegjës për infeksione të fuqishme dhe që dëmtojnë trupin tonë. Dhe pse ndonjëherë është e