Kategorite

Me te lexuarat

Month: October 2020

Çfarë tregon niveli i ulët i serotoninës, hormonit të rëndësishëm për humorin tonëMirëqenie

Çfarë tregon niveli i ulët i serotoninës, hormonit të rëndësishëm për humorin tonë

Serotonina është një substancë kimike që na bën të lumtur dhe që fuqizon tek ne ndjesinë e mirëqënies së përgjithshme.
Kolesteatoma: shkaqet, simptomat dhe trajtimiORL

Kolesteatoma: shkaqet, simptomat dhe trajtimi

Kolesteatoma është një ndryshim shkatërrues i pjesës së mukozës së veshit të mesëm që bëhet ind epitelial. Për rrjedhojë, prodhon
Dalje e dhëmbëve të qumështit, kujdesi që duhet të kemi për fëmijënNena dhe Femija

Dalje e dhëmbëve të qumështit, kujdesi që duhet të kemi për fëmijën

Zhvillimi dhe dalja e dhëmbëve ndryshon nga njëri fëmijë në tjetrin. Kjo pasqyron pjekurinë skeletore dhe moshën kockore. Dhëmbi i
Regjimi ushqimor AIP, kontrolli për sëmundjet autoimuneRegjim ushqimor

Regjimi ushqimor AIP, kontrolli për sëmundjet autoimune

Regjimi ushqimor AIP, i njohur dhe si regjimi ushqimor i Protokollit AutoImun, është një regjim që ka tërhequr mjaft vëmendje
Stenti ureteral, si kryhet procedura dhe kur nevojitetLaborator dhe Radiologji

Stenti ureteral, si kryhet procedura dhe kur nevojitet

Stenti ureteral është një pajisje prej silikoni që vendoset në rrugët e sipërme urinare për të lejuar daljen e duhur
Flitet dhe për trajtim të COVID-19/ Çfarë është transfuzioni i plazmës?COVID-19

Flitet dhe për trajtim të COVID-19/ Çfarë është transfuzioni i plazmës?

Transfuzioni i plazmës është një teknikë e re që po përdoret këto vitet e fundit e madje tashmë përdoret dhe
Keni dëgjuar të thonë “më është bërë lëmsh në fyt”? Ja çfarë trego për shëndetinORL

Keni dëgjuar të thonë “më është bërë lëmsh në fyt”? Ja çfarë trego për shëndetin

Lëmshi në fyt (apo fluska hipofaringeale) është një ndjesi sikur ke diçka në fyt që në të vërtetë nuk është.
Këshilla/ Ilaçe dhe ushqime që nuk duhen marrë njëkohësishtRegjim ushqimor

Këshilla/ Ilaçe dhe ushqime që nuk duhen marrë njëkohësisht

Gjithmonë kemi menduar se marrja e ilaçeve nuk lidhet me regjimin tonë ushqimor, por ja që ekziston një listë ilaçesh
Skolioza, ushtrimet fizike që këshillohet nga specialistëtOrtopedi dhe Fizioterapi

Skolioza, ushtrimet fizike që këshillohet nga specialistët

Jo të gjitha sportet janë të përshtatshme për ata që vuajnë nga skolioza. Dhe pse një pjesë e trajtimit konsiston
Shkaqet/ Pse lotojnë sytë?Okulistike

Shkaqet/ Pse lotojnë sytë?

Shkaqet e lotimit të syve janë të ndryshme por në të gjitha rastet siç e thotë dhe emri bëhet fjalë