Kategorite

Me te lexuarat

Year: 2021

Qeskat dhjamore rreth syve, çfarë janë ksantelazmat (Xanthelasma)Okulistike

Qeskat dhjamore rreth syve, çfarë janë ksantelazmat (Xanthelasma)

Keni dëgjuar ndonjëherë për Ksantelazmat? Janë ato njollat e bardha përreth syve që bëhen tumore të vogla beninje. Ato formohen
Injeksion nënlëkuror/ Çfarë është dhe si ta bëjmë?Të njohim ilaçet/suplementet

Injeksion nënlëkuror/ Çfarë është dhe si ta bëjmë?

Injeksioni nënlëkuror përdoret gjerësisht në fushën mjekësore, por mund të kryhet dhe nga vetë pacienti për përdorimin e ilaçeve të
Këshillat e psikologes/ Çrregullimet e ankthit, të zgjedhësh trajtimin e duhurPsikologji

Këshillat e psikologes/ Çrregullimet e ankthit, të zgjedhësh trajtimin e duhur

Çrregullimet e ankthit ndikojnë ndjeshëm dhe sigurisht që ç’ekuilibrojnë jetën e individit, por nëse kërkohet ndihmë që në momentet e
Këshillat e pediatres/ Pse djersijnë fëmijëtNena dhe Femija

Këshillat e pediatres/ Pse djersijnë fëmijët

Djersitja e tepërt është një nga ankesat e shpeshta të rasteve që paraqiten në klinikat e përditshme. Djersitje është një
Infarkti pulmonar/ Simptomat, shkaqet, pasojat dhe trajtimiPneumologji

Infarkti pulmonar/ Simptomat, shkaqet, pasojat dhe trajtimi

Përcaktimi “infarkt” zakonisht lidhet me zemrën, por i referohet dhe një fenomeni më të përgjithshëm ku indet ose një organ
RISI SHKENCORE/ Shpresë për njerëzimin, rezultatet mbresëlënëse të antiviralit të parë kundër Covid-19COVID-19

RISI SHKENCORE/ Shpresë për njerëzimin, rezultatet mbresëlënëse të antiviralit të parë kundër Covid-19

Kompania farmaceutike MERCK publikon lajmin se ka testuar me sukses në mënyre klinike me pacientë realë një antiviral, “Molnupiravir”. Ky
Pajisjet diagnostikuese/ Parandalojnë sëmundjet e rënda të zemrësLaborator dhe Radiologji

Pajisjet diagnostikuese/ Parandalojnë sëmundjet e rënda të zemrës

Sëmundjet e zemrës janë sëmundje të cilët vazhdimisht po tkurrin popullsinë në Shqipëri, si rezultat i disa faktorëve ky faktori
DHIMBJA CERVIKOGJENE/ Dhimbja e kokës me origjinë nga qafaIntervista

DHIMBJA CERVIKOGJENE/ Dhimbja e kokës me origjinë nga qafa

Fizioterapisti Fitim Sinani sjell në këtë intervistë të dhëna interesante lidhur me dhimbjen cervikogjene, apo e thënë ndryshe dhimbje e
Të njohim ilaçet/ Loperamidi për diarrenë, këshillat kur duhet përdorurGastroeneterologji

Të njohim ilaçet/ Loperamidi për diarrenë, këshillat kur duhet përdorur

Loperamidi është përbërës aktiv i ilaçeve që në tregun farmaceutik kanë emra të ndryshëm. Përdoret për të trajtuar diarrenë. Megjithatë
Vaksina anti-Covid dhe ndikimi në menstruacione dhe ciklin menstrualCOVID-19

Vaksina anti-Covid dhe ndikimi në menstruacione dhe ciklin menstrual

Rritja e stresit, ndryshimet e peshës, ushtrimet fizike intensive dhe sjellje të tjera të stilit të jetës ndikojnë në ciklin