Kategorite

Me te lexuarat

Month: May 2021

Lemza, një fenomen fiziologjik apo shenjë sëmundjeje. Ja çfarë duhet të dimëGastroeneterologji

Lemza, një fenomen fiziologjik apo shenjë sëmundjeje. Ja çfarë duhet të dimë

Është një fenomen fiziologjik, por mund të jetë edhe shenjë sëmundje. Më poshtë po japim një informacion të shkurtër mbi
Regjimi ushqimor, çfarë duhet të konsumojmë për tiroiditin HashimotoEndokrinologji

Regjimi ushqimor, çfarë duhet të konsumojmë për tiroiditin Hashimoto

Regjimi ushqimor për tiroiditin e Hashimotos është i rëndësishëm për të parandaluar rëndimin e kuadrit klinik që ndryshon totalisht stilin
Kanceri i Pankreasit, “Vrasësi i Heshtur Biologjik”Endokrinologji

Kanceri i Pankreasit, “Vrasësi i Heshtur Biologjik”

KANCERI I PANKREASIT I CILI ESHTE NJE NDER TUMORET ME TE RREZIKSHME PER MOMENTIN NUK SHFAQ ASNJE SIMPTOME. PER KETE
Rekomandimi/ Të aplikohet fluori në dhëmbët e fëmijëve më të vegjël se 5 vjeçGastroeneterologji

Rekomandimi/ Të aplikohet fluori në dhëmbët e fëmijëve më të vegjël se 5 vjeç

Task Forca e Shërbimeve Prandaluese në SHBA ka publikuar një rekomandim për ndihmuar klinikat e kujdesit parësor që të mbrojnë
Çfarë duhet të dimë për nyjet limfatike rojtare (sentinele)Mirëqenie

Çfarë duhet të dimë për nyjet limfatike rojtare (sentinele)

Nyjet limfatike janë gjendra të vogla të përhapura në të gjithë trupin, të grupuara në grupe të vogla. Funksioni i
Të njohim ilaçet/ Çfarë është Ivermektina, po flitet si kurë në pandemiTë njohim ilaçet/suplementet

Të njohim ilaçet/ Çfarë është Ivermektina, po flitet si kurë në pandemi

Prej kohësh po flitet për përdorimin e molekulës ivermektin ndaj pandemisë, si një risi në arsenalin terapeutik mjekësor. Megjithatë studimet
Çfarë është testi serologjik dhe rëndësia e tijLaborator dhe Radiologji

Çfarë është testi serologjik dhe rëndësia e tij

Një test serologjik apo “antibody tests” janë teste laboratorike që përdoren për të përcaktuar praninë ose jo të antritrupave specifike,
Prek nyjet e nofullës/ Sindroma Costen, shkaqet, simptomat dhe trajtimiORL

Prek nyjet e nofullës/ Sindroma Costen, shkaqet, simptomat dhe trajtimi

Nyjet temporomandibulare (TMJ nga anglishtja: The temporomandibular joint) janë nyjet që bashkojnë kockat temporale të kafkës dhe të nofullës që
Të njohim ilaçet/ Antikoagulanti Clopidogrel, çfarë duhet të dimëTë njohim ilaçet/suplementet

Të njohim ilaçet/ Antikoagulanti Clopidogrel, çfarë duhet të dimë

Clopidogrel është një ilaç antikoagulant, që parandalon formimin e mpiksjeve të gjakut e për rrjedhojë bllokimin e arterieve. Këshillohet sidomos
Rëndësia e aktivitetit fizik për pacientin me tumorOnkologji

Rëndësia e aktivitetit fizik për pacientin me tumor

Aktiviteti fizik për pacientin onkologjik këshillohet dhe monitorohet nga një specialist deri në reduktimin apo parandalimin e efekteve sekondare të