Kategorite

Me te lexuarat

Month: November 2020

Dystonia, kur muskujt lëvizin pa vetëdije. Shkaqet, simptomat dhe trajtimiOrtopedi dhe Fizioterapi

Dystonia, kur muskujt lëvizin pa vetëdije. Shkaqet, simptomat dhe trajtimi

Me përkufizimin “Dystoni” i referohemi një shqetësimi motorik të karakterizuar nga supozimi i detyruar i një pozicioni jonormal, që i
Diabeti dhe trajtimi përmes bimëve mjekësoreMirëqenie

Diabeti dhe trajtimi përmes bimëve mjekësore

Diabeti është një sëmundje patologjike që shfaqet me një çrregullim të funksionit të pankreasit. Ky i fundit është një gjendër
Këshillat e pediatres, si të kujdesemi për fëmijën prematurëNena dhe Femija

Këshillat e pediatres, si të kujdesemi për fëmijën prematurë

Rreth 10% e totalit të të sapolindurve  vijnë në jetë para kohe (prematurë). Lindja para javës së 37 të barrës
Ushtrimet fizike dhe cikli menstrualMirëqenie

Ushtrimet fizike dhe cikli menstrual

Cikli menstrual nis me shfaqjen e gjakosjes tipike vaginale dhe përfundon kur shfaqet cikli tjetër. Ndërkohë, ka një sërë fazash
Atelektaza polmonare, shkaqet dhe simptomatPneumologji

Atelektaza polmonare, shkaqet dhe simptomat

Termi Atelektaza polmonare vjen nga greqishtja dhe do të thotë “zgjerim i papërsosur”, duke përshkruar një çrregullim në të cilën
Pas Pfizer, një tjetër vaksinë COVID-19. Moderna: Është 94.5 % efektiveCOVID-19

Pas Pfizer, një tjetër vaksinë COVID-19. Moderna: Është 94.5 % efektive

Bazuar në të dhënat e rezultateve të deritanishme, vaksina COVID-19 e zhvilluar nga Moderna, NIH është 94.5% efektive, tregojnë të
E njohim të gjithë si oksimetër, pse duhet dhe si përdoretLaborator dhe Radiologji

E njohim të gjithë si oksimetër, pse duhet dhe si përdoret

Oksimetri është një mënyrë e veçantë, indirekte dhe jo invazive, që mat sasinë e oksigjenit në gjakun e pacientit. E
Shqipëria po shkon drejt imunitetit të tufës, sa kohë do të zgjasë?!COVID-19

Shqipëria po shkon drejt imunitetit të tufës, sa kohë do të zgjasë?!

Imuniteti ndaj Covid-19 do fitohet gradualisht në mënyrë progresive, teksa zgjerimi i rrezes së infeksionit do të ulë në mënyrë
Çfarë është tenosinoviti dhe si trajtohetOrtopedi dhe Fizioterapi

Çfarë është tenosinoviti dhe si trajtohet

Tenosinoviti është një nga patologjitë më të zakonshme të traumatologjisë. Bashkë me tendinitin janë shqetësimet më të shpeshta të tendinave.
RISI NGA SHKENCA/ Rezultate premtuese për vaksinën për tumorin në truLaborator dhe Radiologji

RISI NGA SHKENCA/ Rezultate premtuese për vaksinën për tumorin në tru

A do të jetë e mundur që një ditë të kemi një vaksinë për tumorin në tru? Vaksinat e dimë