Kategorite

Me te lexuarat

Month: April 2021

Ankthi gjatë shtatzënisë, këshillat e psikologesNena dhe Femija

Ankthi gjatë shtatzënisë, këshillat e psikologes

Tek çdo grua shtatëzënë po të vëmë re gjatë një bisedimi dëgjojmë biseda të cilat përfshijnë shqetësime të tilla si
TEST PSIKOLOGJIK/ Ke kontroll të mirë mbi emocionet e tua apo të të tjerëve?Psikologji

TEST PSIKOLOGJIK/ Ke kontroll të mirë mbi emocionet e tua apo të të tjerëve?

“Të dish si të përballosh emocionet e përditshme është një “armë”e mirë për të përballuar stresin apo ankthin të cilët
Proteinat, çfarë janë dhe rëndësia e tyre për organizminMirëqenie

Proteinat, çfarë janë dhe rëndësia e tyre për organizmin

Proteinat janë molekula të mëdha dhe komplekse që luajnë një rol thelbësor për mbijetesën e organizmit. Ato janë përgjegjëse për
Po flitet shumë në këto kohë, por çfarë është prova klinikeMirëqenie

Po flitet shumë në këto kohë, por çfarë është prova klinike

Prova klinike konsiston në vlerësimin e sigurisë dhe efikasitetit të një ilaçi tek njerëzit. Përmes krahasimit me një ilaç që
Anestezia/ Njihuni me pajisjen më të përfolur që ju vë menjëherë në “gjumë” përpara kirurgjisëLaborator dhe Radiologji

Anestezia/ Njihuni me pajisjen më të përfolur që ju vë menjëherë në “gjumë” përpara kirurgjisë

Siç e dimë një pacient i cili do kryejë një operacion apo kirurgji invazive, aplikimi i narkozës ose anestezise gjenerale
PSIKOLOGJI/ Përballimi i ankthit, “mrekullia” e aktivitetit fizik dhe jo ilaçevePsikologji

PSIKOLOGJI/ Përballimi i ankthit, “mrekullia” e aktivitetit fizik dhe jo ilaçeve

Një vajzë 27 vjeçare, u diagnostikua me çrregullime paniku dhe depresion. Shpesh ajo izolohej në shtëpi, ndihej e paaftë të
Të njohim ilaçet/ Betamethasone dipropionate, përbërësi aktiv i kremit për dermatitinTë njohim ilaçet/suplementet

Të njohim ilaçet/ Betamethasone dipropionate, përbërësi aktiv i kremit për dermatitin

Betamethasone dipropionate është përbërës aktiv i ilaçit që ka emra të ndryshëm tregtare, si diprosone etj. Përdoret për trajtimin lokal
Çfarë është rakitizmi? Domethënia, simptomat dhe trajtimiNena dhe Femija

Çfarë është rakitizmi? Domethënia, simptomat dhe trajtimi

Rakitizmi është një gjendje që prek më shumë zhvillimin e kockave në moshën foshnjore. Shkakton dhimbje, zvogëlim të ritjes dhe
Ushtrime fizike/ Joga, një ndihmë ndaj osteoatrititMirëqenie

Ushtrime fizike/ Joga, një ndihmë ndaj osteoatritit

Joga është një praktikë mijëravjeçare që e ka origjinën nga India. Konsiderohet një mënyrë jetese, më shumë se sa një
Metatarsalgjia, dhimbja e shputës së këmbës. Simptomat dhe trajtimiOrtopedi dhe Fizioterapi

Metatarsalgjia, dhimbja e shputës së këmbës. Simptomat dhe trajtimi

Nga ana anatomike këmba kë një strukturë kockash të formuar nga: Këmba e pasme: që përbëhet nga thembra dhe talusi