Kategorite

Me te lexuarat

Month: October 2019

Lodhje nga radioterapia? Efekti anësor i seancave dhe çfarë duhet të keni parasyshLaborator dhe Radiologji

Lodhje nga radioterapia? Efekti anësor i seancave dhe çfarë duhet të keni parasysh

Lodhja është një efekt anësor shumë i shpeshtë, dhe kjo mund të ndodhë dhe gjatë radioterapisë, pra terapisë me rrezatim.
Çfarë i shkakton infeksionet e fytit?Sëmundje infektive

Çfarë i shkakton infeksionet e fytit?

Me fillimin e ditëve të ftohta, infeksionet e fytit dhe të rrugëve të sipërme respiratore janë më të shpeshta, si
Çfarë tregojnë sytë për shëndetin tuaj?Okulistike

Çfarë tregojnë sytë për shëndetin tuaj?

Jo rrallë herë sytë konsiderohen si një hartë për problemet dhe shqetësimet tona. Jo vetëm shërbejnë si një pasqyrë për
Si të ktheni zërin që “ka ikur”ORL

Si të ktheni zërin që “ka ikur”

Ndryshimet e zërit janë të lidhura me çrregullime në kutinë e zërit (laring). Gjatë frymëmarrjes kordat vokale largohen nga njëra-tjetra,
Evolucioni Darwinian i KanceritHematologji

Evolucioni Darwinian i Kancerit

Njohja e Evolucionit Darwinian të Kancerit është domosdoshmëri për të kuptuar problemin kryesor që kemi në trajtimin e tumoreve malinje
Të njohësh depresionin tek një mikPsikologji

Të njohësh depresionin tek një mik

A mund të arrini të njihni depresionin që po kalon miku juaj? Sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetit
Sëmundja e Paget që prek kockat, çfarë është dhe si kurohetOrtopedi dhe Fizioterapi

Sëmundja e Paget që prek kockat, çfarë është dhe si kurohet

Sëmundja e Paget është një sëmundjet që prek kockat, duke ndryshuar karakteristikat dhe funksionalitetin e tyre. Në këtë mënyrë strukturat
Feçja e të porsalindurit, çfarë tregon për shëndetin e tijNena dhe Femija

Feçja e të porsalindurit, çfarë tregon për shëndetin e tij

Vëzhgimi i feçes është një nga strategjitë e para për të vlerësuar shëndetin qoftë tek të rriturit, qoftë dhe tek
Çfarë është PGD dhe si identifikohen sëmundjet gjenetike të embrionitEmbriologji

Çfarë është PGD dhe si identifikohen sëmundjet gjenetike të embrionit

Të duash fëmijë të shëndetshëm është dëshira mëse e kuptueshme e çdo prindi. Për disa prindër të ardhshëm është shumë
Epilepsia, çfarë është çrregullimi i trurit i karakterizuar nga kriza të përsërituraOnkologji

Epilepsia, çfarë është çrregullimi i trurit i karakterizuar nga kriza të përsëritura

Duhen të paktën dy kriza të paprovokuara që të vihet diagnoza e epilepsisë Për shkak se epilepsia shkaktohet nga aktiviteti