Kategorite

Me te lexuarat

Month: September 2021

Pajisjet diagnostikuese/ Parandalojnë sëmundjet e rënda të zemrësLaborator dhe Radiologji

Pajisjet diagnostikuese/ Parandalojnë sëmundjet e rënda të zemrës

Sëmundjet e zemrës janë sëmundje të cilët vazhdimisht po tkurrin popullsinë në Shqipëri, si rezultat i disa faktorëve ky faktori
DHIMBJA CERVIKOGJENE/ Dhimbja e kokës me origjinë nga qafaIntervista

DHIMBJA CERVIKOGJENE/ Dhimbja e kokës me origjinë nga qafa

Fizioterapisti Fitim Sinani sjell në këtë intervistë të dhëna interesante lidhur me dhimbjen cervikogjene, apo e thënë ndryshe dhimbje e
Të njohim ilaçet/ Loperamidi për diarrenë, këshillat kur duhet përdorurGastroeneterologji

Të njohim ilaçet/ Loperamidi për diarrenë, këshillat kur duhet përdorur

Loperamidi është përbërës aktiv i ilaçeve që në tregun farmaceutik kanë emra të ndryshëm. Përdoret për të trajtuar diarrenë. Megjithatë
Vaksina anti-Covid dhe ndikimi në menstruacione dhe ciklin menstrualCOVID-19

Vaksina anti-Covid dhe ndikimi në menstruacione dhe ciklin menstrual

Rritja e stresit, ndryshimet e peshës, ushtrimet fizike intensive dhe sjellje të tjera të stilit të jetës ndikojnë në ciklin
Ortodontia interceptive (zbuluese), çfarë është dhe kur është i nevojshëmGastroeneterologji

Ortodontia interceptive (zbuluese), çfarë është dhe kur është i nevojshëm

Ortodontia interceptive (zbuluese) është një trajtim që parashikon përdorimin e aparateve për të korrigjuar problemet e daljes së dhëmbëve gjatë
Sifilizi tek meshkujt dhe femrat, simptomat dhe trajtimiGjinekologji/ Andrologji

Sifilizi tek meshkujt dhe femrat, simptomat dhe trajtimi

Sifilizi është një sëmundje seksualisht e transmetueshme e shkaktuar nga bakteri Treponema pallidum. Ai prek meshkujt e femrat në zona
Dhimbje gjatë frymëmarrjes/ Shkaqet, rreziqet dhe këshillaPneumologji

Dhimbje gjatë frymëmarrjes/ Shkaqet, rreziqet dhe këshilla

Dhimbja gjatë frymëmarrjes përshkruhet në pjesën më të madhe të rasteve si një :dhimbje ndërkostale”, pra, ndjesia e shpimit mes
Alergjia ndaj lateksit/ Shkaqet, simptomat dhe rekomandimetAlergjite

Alergjia ndaj lateksit/ Shkaqet, simptomat dhe rekomandimet

Lateksi është një material që vjen nga lëngu i pemës së gomës (Hevea brasiliensis). Ky material njihet dhe si gomë
Të njohim ilaçet/ Suramin, antivirali që po studiohet për COVID-19Sëmundje infektive

Të njohim ilaçet/ Suramin, antivirali që po studiohet për COVID-19

Shkencëtarët janë duke kërkuar me patjetër një antiviral efektiv për të luftuar COVID-19, i cili tashmë ka shkaktuar miliona vdekje